Bestyrelse

Producent Rettigheder Danmarks bestyrelse består af 12 medlemmer. 9 bestyrelsesmedlemmer vælges af generalforsamlingen, mens 3 yderligere medlemmer udpeges af bestyrelsen.

Bestyrelsen
Formand Klaus Hansen, Producentforeningen
Næstformand Mads Kierkegaard Jørgensen, Nordisk Film A/S
Anders Kjærhauge, Zentropa
Anne Kathrine Edelsgaard Andersen, Metronome Productions A/S
Helle Faber, Made in Copenhagen ApS
Jane Saunders, MPAA
Mads Ulrick Holmstrup, Mastiff A/S
Malene Stub, Warner Bros. ITVP Danmark ApS
Nanna Hummelmose, Miso Film ApS
Ronald Frohne, GWFF
Søren E. Jakobsen, SEJ Consult
Tom de Lange, AGICOA

Suppleant
René Szczyrbak, STV Production A/S

Se også foreningens generalforsamling og vedtægter.

Portrætter: Fotograf Gyrithe Lemche


Nyheder


Klaus Hansen

Producentforeningen

Telefon +45 20810959

Mail kh@pro-f.dk

Bestyrelsesformand



Mads K. Jørgensen

Nordisk Film A/S

Telefon + 45 41611599

Mail mads.joergensen@nordiskfilm.com

Næstformand



Anders Kjærhauge

Zentropa

Telefon +45 29783268 

Mail anders.kjaerhauge@filmbyen.dk

Bestyrelsesmedlem



Anne Kathrine E. Andersen

Metronome Productions A/S

Telefon +45 40296842

Mail anne.andersen@metronome.dk

Bestyrelsesmedlem



Helle Faber

Made in Copenhagen ApS

Telefon +45 26236351

Mail faber@madeincopenhagen.dk

Bestyrelsesmedlem



Jane Saunders

Motion Pictures Association of America (MPAA)

Telefon +1 202 320 9541

Mail jsaunders@mpaa.org

Bestyrelsesmedlem (udpeget)



Mads Ulrick Holmstrup

Mastiff A/S

Telefon +45 21795646

Mail maho@mastifftv.dk

Bestyrelsesmedlem



Malene Stub

Warner Bros. ITVP Danmark ApS

Telefon +45 51540842

Mail malene.stub@warnerbros.com

Bestyrelsesmedlem



Nanna Hummelmose

Miso Film ApS

Telefon +45 29622068 

Mail nanna@misofilm.dk

Bestyrelsesmedlem



René Szczyrbak

STV Production A/S

Telefon +45 20601060

Mail rene@stv.dk

Suppleant


Portræt mangler

Ronald Frohne

Gesellschaft zur Wahrnehmung von Film- und 
Fernsehrechten mbH (GWFF)

Telefon +1 212 433 1396

Mail ronald.frohne@noerr.com

Bestyrelsesmedlem (udpeget)



Søren E. Jakobsen

SEJ Consult

Telefon +45 29868175

Mail sej@sejconsult.dk

Bestyrelsesmedlem



Tom de Lange

AGICOA

Telefon +41 22 544 83 61

Mail tdl@agicoa.org

Bestyrelsesmedlem (udpeget)