Bestyrelse

Producent Rettigheder Danmarks bestyrelse består af 12 medlemmer. 9 bestyrelsesmedlemmer vælges af generalforsamlingen, mens 3 yderligere medlemmer udpeges af bestyrelsen.

Bestyrelsen
Formand Anders Kjærhauge, Zentropa
Næstformand Mads Kierkegaard Jørgensen, Nordisk Film A/S
Anne Kathrine Edelsgaard Andersen, Metronome Productions A/S
Charlotte Borg, COO/Vicedirektør, Nordisk Film TV A/S
Helle Faber, Made in Copenhagen ApS
Jane Saunders, MPAA
Mads Ulrick Holmstrup, Mastiff A/S
Malene Stub, Warner Bros. ITVP Danmark ApS
Mikkel Maltha, selvstændig jurist og konsulent
Nanna Hummelmose, Miso Film ApS
Ronald Frohne, GWFF
Tom de Lange, AGICOA

Se også foreningens generalforsamling og vedtægter.

Portrætter: Fotograf Gyrithe Lemche


Nyheder


Anders Kjærhauge

Zentropa

Telefon +45 29783268 

Mail anders.kjaerhauge@filmbyen.dk

Formand



Mads K. Jørgensen

Nordisk Film A/S

Telefon + 45 41611599

Mail mads.joergensen@nordiskfilm.com

Næstformand



Anne Kathrine E. Andersen

Metronome Productions A/S

Telefon +45 40296842

Mail anne.andersen@metronome.dk

Bestyrelsesmedlem


Portræt følger

Charlotte Borg

Nordisk Film TV A/S

Bestyrelsesmedlem



Helle Faber

Made in Copenhagen ApS

Telefon +45 26236351

Mail faber@madeincopenhagen.dk

Bestyrelsesmedlem



Jane Saunders

Motion Pictures Association of America (MPAA)

Telefon +1 202 320 9541

Mail jsaunders@mpaa.org

Bestyrelsesmedlem (udpeget)



Mads Ulrick Holmstrup

Mastiff A/S

Telefon +45 21795646

Mail maho@mastifftv.dk

Bestyrelsesmedlem



Malene Stub

Warner Bros. ITVP Danmark ApS

Telefon +45 51540842

Mail malene.stub@warnerbros.com

Bestyrelsesmedlem


Portræt følger

Mikkel Maltha

Selvstændig jurist og konsulent samt medejer af Zentropa Music ApS

Bestyrelsesmedlem



Nanna Hummelmose

Miso Film ApS

Telefon +45 29622068 

Mail nanna@misofilm.dk

Bestyrelsesmedlem


Portræt følger

Ronald Frohne

Gesellschaft zur Wahrnehmung von Film- und 
Fernsehrechten mbH (GWFF)

Telefon +1 212 433 1396

Mail ronald.frohne@noerr.com

Bestyrelsesmedlem (udpeget)



Tom de Lange

AGICOA

Telefon +41 22 544 83 61

Mail tdl@agicoa.org

Bestyrelsesmedlem (udpeget)