Bestyrelse

Producent Rettigheder Danmarks bestyrelse består af op til 12 bestyrelsesmedlemmer. 9 bestyrelsesmedlemmer vælges af generalforsamlingen, mens 3 yderligere medlemmer udpeges af bestyrelsen.

Bestyrelsen
Formand Anders Kjærhauge, Zentropa
Næstformand Mads Kierkegaard Jørgensen, Nordisk Film A/S
Anne Kathrine Edelsgaard Andersen, Metronome Productions A/S
Chris Didrik Nørgaard, Respirator A/S
Helle Faber, Made in Copenhagen ApS
Jane Saunders, MPA
Jens Villebro, STV Production A/S
Jørgen Ramskov, Producentforeningen
Mads Ulrick Holmstrup, Mastiff A/S
Malene Stub, Warner Bros. ITVP Danmark ApS
Ronald Frohne, GWFF
Tom de Lange, AGICOA

Suppleanter
Lau Rabjerg-Eriksen, Laud People ApS

Se også foreningens generalforsamling og vedtægter.

Portrætter: Fotograf Gyrithe Lemche

Nyheder



Anders Kjærhauge

Zentropa

Telefon +45 29783268 

Mail anders.kjaerhauge@filmbyen.dk

Formand



Mads K. Jørgensen

Nordisk Film A/S

Telefon + 45 41611599

Mail mads.joergensen@nordiskfilm.com

Næstformand



Anne Kathrine E. Andersen

Metronome Productions A/S

Telefon +45 40296842

Mail anne.andersen@metronome.dk

Bestyrelsesmedlem



Chris Didrik Nørgaard

Respirator A/S

Telefon +45 26240302 

Mail kres@respirator.as

Bestyrelsesmedlem



Helle Faber

Made in Copenhagen ApS

Telefon +45 26236351

Mail faber@madeincopenhagen.dk

Bestyrelsesmedlem



Jane Saunders

Motion Picture Association, Inc. (MPA)

Telefon +1 202 320 9541

Mail jane_saunders@motionpictures.org

Bestyrelsesmedlem (udpeget)



Jens Villebro

STV Production A/S

Telefon +45 20601089

Mail jens@stv.dk

Bestyrelsesmedlem



Jørgen Ramskov

Producentforeningen

Telefon +45 20277790

Mail jr@pro-f.dk

Bestyrelsesmedlem



Lau Rabjerg-Eriksen

Laud People ApS

Telefon

Mail

Suppleant



Mads Ulrick Holmstrup

Mastiff A/S

Telefon +45 21795646

Mail maho@mastifftv.dk

Bestyrelsesmedlem



Malene Stub

Warner Bros. ITVP Danmark ApS

Telefon +45 51540842

Mail malene.stub@warnerbros.com

Bestyrelsesmedlem



Ronald Frohne

Gesellschaft zur Wahrnehmung von Film- und 
Fernsehrechten mbH (GWFF)

Telefon +1 212 433 1396

Mail ronald.frohne@noerr.com

Bestyrelsesmedlem (udpeget)



Tom de Lange

AGICOA

Telefon +41 22 544 83 61

Mail tdl@agicoa.org

Bestyrelsesmedlem (udpeget)